Rahim Ağzı Kanseri, Teşhis, Tanı ve Tedavisi

Ebru

Administrator
Yönetici
Admin
Katılım
9 Mar 2023
Mesajlar
17
Tepkime puanı
8
Puanları
3
Rahim ağzı kanseri, rahim ağzındaki hücrelerin anormal bir şekilde büyümesi sonucu oluşan bir kanser türüdür. Bu kanser türü, genellikle Human Papilloma Virüsü (HPV) enfeksiyonu ile ilişkilidir. HPV, cinsel yolla bulaşabilen bir virüstür ve rahim ağzındaki hücrelerin anormal büyümesine neden olabilir.

Rahim ağzı kanserinin erken aşamalarında belirti vermeyebilir. Ancak ilerledikçe aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

  • Vajinal kanama (adet dışı)
  • Cinsel ilişki sırasında kanama
  • Vajinal akıntı
  • Pelvik ağrı
  • Sırt ağrısı
Bu belirtiler başka hastalıkların da belirtileri olabileceğinden, tanı için doktora başvurulması gerekmektedir. Doktor, fizik muayene ve Pap smear testi yaparak rahim ağzındaki anormallikleri tespit edebilir. Gerekli görülürse, biyopsi yaparak kanserin teşhisini kesinleştirebilir.

Rahim ağzı kanserinin önlenmesi için HPV aşısı alınması önerilir. Ayrıca, düzenli Pap smear testleri ile erken teşhis edilerek tedavi edilmesi mümkündür.

Rahim ağzı kanserinin risk faktörleri arasında HPV enfeksiyonu, sigara kullanımı, çok sayıda cinsel partner, zayıf bağışıklık sistemi, doğum kontrol hapı kullanımı ve ailesel öykü yer alır.

Tedavi yöntemleri, kanserin evresine ve yayılma durumuna göre değişir. Cerrahi müdahale, radyoterapi ve kemoterapi, rahim ağzı kanseri tedavisinde kullanılan ana yöntemlerdir.
 

edgn

New member
Katılım
10 Mar 2023
Mesajlar
6
Tepkime puanı
6
Puanları
3
Rahim ağzı kanseri için tarama testi yapılıyor. Oldukça önemli tarama testlerinden birisidir. 30-65 yaş arası kadınlara 5 yılda bir smear testi öneriliyor. Risk durumunuza göre hekiminiz daha sık takip de önerebiliyor.
 
Üst